Bunca yıl çalıştınız, birikim yaptınız, yıllardır hayalini kurduğunuz evi aramaya başladığınız anda covid-19 salgını tüm dünyayı sardı. Deneyimli gayrimenkul sektör temsilcileri de dahil olmak üzere kimse covid-19 salgınının gayrimenkul piyasasını nasıl etkileyeceğini öngöremedi. Bazı firmalar yatırımları durdururken, bazıları tüm kısıtlamalara rağmen düşük verimle de olsa çalışmaya devam etti. Ev Fiyatları Düşecek mi?

Salgının ülkemize yayılmaya başladığı günlerde her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de kısıtlamalar, arkasından ekonomik paketler açıklandı. Yalnız diğer ülkelerden farklı olarak bizim salgının ekonomik etkilerine karşı değişik bir silahımız vardı. Konut kredi faizi!Ev Fiyatları Düşecek mi?

Konut kredi faizinde yapılan kampanyalar sayesinde sıfır konut satın alanlar 0,89 faiz oranıyla devlet bankalarından kredi kullandı. Bu durum finansal okuryazarlık konusunda çok da uzman olmayan birçok yatırımcının güvenli liman olarak konutu tercih etmesine neden oldu. Hızla tükenen konut stoğu sektörün yeni rekorlar kırmasına neden oldu. TÜİK verilerine göre 2020 yılı Ocak-Ekim döneminde ipotekli konut satışı 2019 aynı dönemine göre %124,2 artarak 534 bin 256’ya yükseldi.

Büyük oranda eriyen konut stoğu yeni projelerin hızla geliştirilmesine yol açtı. Fakat özellikle 2021 yılı itibariyle başlayan yeni projeleri büyük bir sürpriz bekliyordu. 1 Ocaktan beri hemen hemen her gün zamlanan çimento ve demir fiyatlarına, ocak ayı sonunda ortalama %30 zamlanan diğer tüm inşaat malzemeleri de katılınca toplam inşaat maliyeti 1 ayda ciddi bir şekilde artmış oldu.

Peki TL tüm para birimleri karşısında güçlenmeye, dolar ve euro kuru düşmeye devam ederken bu kadar büyük zamlar neden geldi? Bu soruyu bir ekonomi uzmanı cevaplamalı sanırım.

Tüm bu yukarıda anlattıklarıma ilave olarak Bodrum’da farklı bir parametre de karşımıza çıkıyor. Arsa sorunu… Yeni alanların arsaya çevrilmesi ile ilgili imar uygulamalarının kısmen bakanlık kısmen de belediye inisiyatifi ile gerçekleştirilmemesi inşaat yapılabilir arsa miktarını oldukça azalttı. Öyle ki 2018 yılında arsa maliyeti bir projenin toplam maliyetin ortalama %40’ı iken, 2020 yılında bu oran ortalama %60’a çıkmıştır.

Ev Fiyatları Düşecek mi?

Tüm bu etkenler bir araya geldiğinde birim maliyetlerin yükseldiğini anlatabilmişimdir umarım. Bir malın fiyatını belirleyen etkenlerden maliyet ve arz talep dengesi, içinde bulunduğumuz süreçte konut fiyatlarındaki artışın fitilini ateşledi. Ve önümüzdeki süreçte sürekli artan maliyet ve arsa sorunu sebebiyle ev fiyatlarının düşmesi şöyle dursun, sattığı malı yerine koyabilmek isteyen konut üreticisinin her ay yapacağı zamlarla ev fiyatlarının ivmeli şekilde yükseleceği düşüncesindeyim.

Sağlıklı günlerde görüşmek üzere…

1 Yorum

  • 7 Eylül 2022

    Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.

YORUM YAZINE-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir