Bodrum’da satılık ev

Büyük şehirlerde kabus haline gelen trafik, stres, yorucu hayat tarzı, bir yerlere yetişme kaygısı kaçış için dönem dönem planlar yapmaya yönlendiriyor insanı. Bodrum’da satılık ev

Ve hayallerdeki sahil kasabaları…

Kuşkusuz hayallerdeki sahil kasabalarının başında geliyor Bodrum. Bodrum’da satılık ev

12 ay süren canlılık, konserler, tiyatrolar, sinemalar; Alış veriş, eğitim ve sağlık olanakları büyük şehirleri aratmazken; Denizin esintisi, bahçeyle uğraşmanın keyfi, doğal beslenmenin tadı ve en önemlisi kendinize, sevdiklerinize zaman ayırabilmenin verdiği huzur Bodrum’u vazgeçilmez kılıyor.

Bodrum’a taşınma hayalinizin peşinden gitmeye karar verdiğinizde, her şeyden önce buram buram “Bodrum” kokan bir evde yaşamak istersiniz. Bodrum’da satılık evlerin içinde tercihinizi yaparken size destek olmak istedik.

İşte tam bu yüzden Bodrum’da, Bodrum gibi bir ev almanız için size birkaç fikir vermek istiyoruz.

Bodrum yerleşimin çok dağınık olduğu bir ilçedir. Her Mahallesinin (daha önce Belde Belediyesiydi) ayrı bir tadı, ruhu vardır. Fakat büyük şehirlerde işe gitmek için saatlerce trafik çekmekten bıkmış insanlar Bodrum’a gelince her şey yakınlarında olsun isterler.

2012 yılından beri özellikle Ortakent Mahallesinin yeni merkez haline geldiği; Okulların, hastanelerin, alışveriş merkezlerinin ve birçok kamu kurumunun bu mahallede konumlandığı açıktır. Bu da özellikle denizi ve doğasıyla insanı büyüleyen Yahşi’nin yanı sıra Gürece, Ortakent, Bitez Mahallelerinin önem kazanmasını sağladı.

Son yıllarda inşaat kalitesinin de oldukça yükseldiği Bodrum’da ev seçerken bazı önemli noktalara dikkat etmelisiniz.

1- Evi yapan şirketi araştırmalısınız, size güven verdiğinden emin olmalısınız, bir sorunla karşılaştığınızda muhatap bulabileceğiniz şirketleri tercih etmelisiniz.
2- Evin oturma ruhsatı (iskanı) olduğundan emin olduktan sonra belediyedeki onaylı projelerle evi kıyaslamalısınız. Onaylı proje dışında yapılmış imalatların gelecekte soruşturma ve dava konusu olabileceğini, ceza almanızın ihtimal dahilinde olduğunu unutmamalısınız.
3- Eğer evi emlakçı vasıtasıyla bulduysanız mutlaka mal sahibi ile görüşerek fiyatı teyit etmelisiniz. Fiyat konusunda mutabık kalındıktan sonra emlakçının alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı %2 komisyon alacağını unutmamalısınız.
4- Eğer site ve ya toplu yaşamın olduğu bir bloktan ev alacaksanız tapuya gidip yönetim planına bakmanız gerekmektedir. Yönetim planı bağımsız bölümleri daha net görebileceğiniz, ortak ve ya özel kullanım alanlarını anlayabileceğiniz bir belgedir. Bu belge daha sonra ancak Kat Mülkiyeti Kanunu’nun ilgili maddesine göre değiştirilebilir.

Tüm bunlara dikkat ettiğinizde Bodrum’un tadını çıkarabileceğiniz bir ev bulmak hiç de zor değil.

Eğer bir hayaliniz varsa peşinden gidin ama hayatın önünüze çıkardığı fırsatları da kucaklamayı bilin!

İyi şanslar, Bodrum dolu günler…