Bodrum’da Ev Tadilatı

İster daireniz olsun ister villanız… Zamanla evinizin havasını değiştirmek ya da ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir eve sahip olmak hiç için dekorasyon çözümleri arasınız. Bazen hayalinizdeki eve ulaşmak için dekorasyondan çok daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız. O zaman devreye tadilat girer.

Bodrum’da ev tadilatı ile ilgili bize en çok gelen soru ile başlayalım istedik. “Bodrum’da tadilat yaparken ruhsat almak gerekir mi?” Bu soruya cevabımız evet. Boya bile yapacak olsanız  Bodrum Belediyesinden “Basit Tadilat Başvurusu” yapmanız gerekmektedir. Daha kapsamlı tadilatlar için “Tadilat Ruhsatı” almanız gerekmektedir. Ayrıca site içinde bir eve sahipseniz mutlaka site yönetimi ile görüşmelisiniz. Site yönetiminden izin almadan böyle bir tadilata girmek hem kat irtifakı kanununa göre hazırlanan yönetim planına, hem de yazılı olmayan komşuluk etik kurallarına aykırı olacaktır.

Tadilatta ilk adım ihtiyaç ve isteklerinizin tespiti olmalı. Neye yönelik bir tadilat gerçekleştirecekseniz, planlamanızı ona göre yapmanız gerekmektedir.

Demir, beton ve ya çelik konstrüksiyon ile yapacağınız; Binanızın statik dengesini bozacak, binanıza yük bindirecek her türlü tadilat bir inşaat mühendisi nezaretinde projelendirilerek yapılmalıdır. Unutmamalısınız ki ülkemizin bir çok bölgesi deprem riski taşımakta ve her şeyden önce can güvenliğiniz gelmektedir.

Her şeyi planladınız, projelendirdiniz ve sıra geldi tadilatı kimin yapacağına karar vermeye.
Uzun yıllara dayanan tecrübelerimize göre kesin bir şekilde ifade etmeliyiz ki tadilat, yeni bir ev yapmaktan çok daha ciddi riskler taşıyor. İşin uzmanı, tecrübeli, eğitimli ve en önemlisi yaptığı işin arkasında duran bir firma ile çalışmanız çok önemli. Ucuz ev tadilatı yaptırmak amacıyla işçiliğini bilmediğiniz ya da güvenmediğiniz kişilerle çalışmamalısınız. “Ucuz etin yahnisi yavan olur” atasözü özellikle ev tadilatında kulağa küpe yapılmalıdır. Piyasada önemli bir yere sahip, eğitimli bir kadrosu olan şirketler genel maliyetlerinden, vergi yükümlülüklerinden ötürü ilk bakışta yüksek maliyetli gelebilir. Ama tadilattan sonra evinizde uzun yıllar güvenle oturmanın paha biçilemez olduğunu unutmamak lazım. Bütçenizi aşan durumlarda, güçlü firmaların taksit ve vadelendirme seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Tadilatın belki de en zor aşaması olan çözüm ortağı seçimini yaptıktan sonra çok detaylı bir sözleşme ve şartname hazırlamalısınız. Bu konuda çözüm ortağınız size destek olmalı. Çünkü tadilat öncesi her konunun tüm detaylarıyla sözleşme ve şartnameye eklenmesi iki tarafın da yararınadır. Sözleşmede yer alması gereken en önemli hususlardan biri de teslim tarihidir. Bu konuda da mutabık kaldıktan sonra kolları sıvayabilirsiniz.

Malzeme seçimi, tadilatın en keyifli bölümüdür. Size bol bol hayal kurdurur. Malzeme çeşitliliğini gördükçe şaşkınlık içinde size en uygununu seçmek için çabalarsınız. Malzeme teminini siz yapacaksanız beğendiğiniz ürünlerin fiyatını her yerden teyit etmenizde fayda var. Şaşırtıcı derecede fiyat ve iskonto farkları olabiliyor mağaza ve bayiilerde.

Tadilat süresince taşeronunuz ile belirli aralıklarda mutlaka toplantı yapıp yazılı tutanaklar ile görüşmelerinizi kayda geçin. Çünkü ne demişler “Söz uçar, yazı kalır”.

Eğer tadilat sadece dış cephede yapılmıyorsa evdeki mobilyalarınızı ya da bazı alanları korumanız gerekir. Boya zamanı zemini ve mobilyaları koruyucu örtü ile kaplamak gibi önlemler almanız gerekmektedir. Ve hatta tadilat yapacağınız alanda eşya varsa eşyaları çıkararak ya da üzerlerine koruyucu örtü, örterek mobilyalarınıza gelebilecek zararı engellemiş olursunuz.

Tadilat boyunca evdeki dağınıklık ve kirlilik sizi rahatsız edecektir. Ama bizim önerimiz temizlik işini en sona bırakmanız. Tadilat sürecinde dağınıklık ve kirliliğe biraz göz yummanız hiç fena olmaz. Tadilat zaten oldukça yorucu bir süreç. Ne de olsa eski eviniz gidiyor, yepyeni bir eve kavuşuyorsunuz. Bir de kendinizi gereksiz temizlikle yormayın.

Evinizi kendi evi gibi benimseyecek, sözleşme anından ev teslimine kadar sizi hiç yormayacak donanımlı, eğitimli ve tecrübeli ekip EGEA İnşaat’ta. Tüm çabamız, teslimden sonra 2 yıl boyunca her sorunuzda yanınızda olacak satış sonrası ekibimizle hiç tanışmadan yeni evinizde yıllarca huzurlu ve sağlıklı bir şekilde yaşamanız. Her türlü soru ve talebiniz için bize ulaşabilirsiniz.